Skip to content

1919 Seaman CourtToms River, NJ 08753

Built 1976

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 7, 2024

Property Information

Block1462.20
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4905

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,916
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
55%
Improvement Value:$227,100
45%
Total Assessment$502,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,143+5.2%
2024$8,691+2.5%
2023$8,477+0.4%
2022$8,440+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1976

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook NaN, Page NaN