Skip to content

1967 Ship CourtToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
May 12, 2017

Property Information

Block1462.21
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4905

Building Details

Building Class16
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,813
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
58%
Improvement Value:$236,100
42%
Total Assessment$561,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,218+5.2%
2024$9,713+3.6%
2023$9,379+0.4%
2022$9,338+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,813DeedBook 16754, Page 1412Recorded6/1/2017

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 13854, Page 507

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5616, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 4142, Page 69