Skip to content

1927 Ship CourtToms River, NJ 08753

Built 2021

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Jul 9, 2021

Property Information

Block1462.21
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4905

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,042
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
31%
Improvement Value:$605,800
69%
Total Assessment$880,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,039-1.5%
2024$16,284+11.0%
2023$14,674+197.2%
2022$4,938+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$875,000
Sq Ft3,042DeedBook 18589, Page 127Recorded7/20/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,751DeedBook 16952, Page 664Recorded11/29/2017

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,751DeedBook 16323, Page 1272Recorded2/24/2016

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3840, Page 592