Skip to content

1928 Ship CourtToms River, NJ 08753

Built 2011

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2015

Property Information

Block1462.21
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4905

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,704
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
34%
Improvement Value:$533,400
66%
Total Assessment$808,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,721+5.2%
2024$13,993+6.9%
2023$13,094+0.4%
2022$13,036+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 10621, Page 1206

Property Sale

Sale
$25,500
DeedBook NaN, Page NaN