Skip to content

1932 Ship CourtToms River, NJ 08753

Built 2014

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 1, 2008

Property Information

Block1462.21
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4905

Building Details

Building Class20
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,735
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
35%
Improvement Value:$506,300
65%
Total Assessment$781,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,227+10.7%
2024$12,849+27.1%
2023$10,108+0.4%
2022$10,063+4.5%
Property History
Sales4

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook 12893, Page 1520

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 10160, Page 653

Property Sale

Sale
$232,500
DeedBook 5619, Page 418

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4263, Page 456