Skip to content

1943 Ship CourtToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2020

Property Information

Block1462.21
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4905

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,376
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
53%
Improvement Value:$243,600
47%
Total Assessment$518,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,444+5.2%
2024$8,977+6.6%
2023$8,424+0.4%
2022$8,387+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5732, Page 470

Property Built

Built

Year Built: 1971

Property Sale

Sale
$23,900
DeedBook NaN, Page NaN