Skip to content

1939 Ship CourtToms River, NJ 08753

Built 1971

Owner
---
Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
Nov 21, 2025

Property Information

Block1462.21
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4905

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,668
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$275,000
48%
Improvement Value:$293,200
52%
Total Assessment$568,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,347+5.2%
2024$9,836+6.5%
2023$9,231+2.0%
2022$9,053+82.1%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$1,150,000
Sq Ft1,668DeedBook 20238, Page 1126Recorded12/24/2025

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 17409, Page 814Recorded3/14/2019

Property Sale

Sale
$143,333

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 16058, Page 1005Recorded4/20/2015

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 10038, Page 927

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5175, Page 922

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 3661, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1971