Skip to content

1907 Pinta CourtToms River, NJ 08753

Built 2018

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
May 1, 2024

Property Information

Block1462.22
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4905

Building Details

Building Class19
Description2.5F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage5,042
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
23%
Improvement Value:$1,055,100
77%
Total Assessment$1,370,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,305+5.2%
2024$23,104+11.9%
2023$20,644+0.4%
2022$20,553+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$2,500,000
Sq Ft5,042DeedBook 19679, Page 397Recorded5/10/2024

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$338,000

From:

To:

Sq Ft1,469DeedBook 16267, Page 916Recorded12/15/2015

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 14359, Page 986

Property Sale

Sale
$33,200
DeedBook NaN, Page NaN