Skip to content

1916 Pinta CourtToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jul 21, 2006

Property Information

Block1462.22
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4905

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,022
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
50%
Improvement Value:$270,500
50%
Total Assessment$545,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,934+5.2%
2024$9,443+4.4%
2023$9,048+0.4%
2022$9,008+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 13273, Page 1978

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5276, Page 767

Property Sale

Sale
$53,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973