Skip to content

1842 Mizzen RoadToms River, NJ 08753

Built 2018

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 3, 2015

Property Information

Block1462.22
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4905

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,046
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
36%
Improvement Value:$506,300
64%
Total Assessment$791,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,410+5.2%
2024$13,697+9.3%
2023$12,535+0.4%
2022$12,480+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,046DeedBook 16113, Page 603Recorded6/22/2015

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4075, Page 256