Skip to content

1947 Pinta CourtToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 1997

Property Information

Block1462.22
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4905

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,586
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
61%
Improvement Value:$175,900
39%
Total Assessment$450,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,211+5.2%
2024$7,805+3.8%
2023$7,520+0.4%
2022$7,487+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,500
DeedBook 3872, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1971