Skip to content

1939 Pinta CourtToms River, NJ 08753

Built 1971

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jul 13, 1993

Property Information

Block1462.22
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4905

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,352
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
58%
Improvement Value:$196,700
42%
Total Assessment$471,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,590+5.2%
2024$8,165+5.3%
2023$7,753+0.4%
2022$7,719+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5081, Page 205

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 4068, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1971