Skip to content

1932 Mizzen RoadToms River, NJ 08753

Built 1984

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 15, 2006

Property Information

Block1462.23
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4905

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,312
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
43%
Improvement Value:$545,600
57%
Total Assessment$965,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,584+5.2%
2024$16,715+19.6%
2023$13,970+0.4%
2022$13,909+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 4595, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1984