Skip to content

1931 Mizzen RoadToms River, NJ 08753

Built 2000

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
May 20, 1999

Property Information

Block1462.23
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page4905

Building Details

Building Class19
Description2.5F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,669
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,000
30%
Improvement Value:$679,600
70%
Total Assessment$969,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,656+5.2%
2024$16,784+6.5%
2023$15,759+0.4%
2022$15,690+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5701, Page 379