Skip to content

1345 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jul 25, 1997

Property Information

Block1500.01
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage832
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
67%
Improvement Value:$115,800
33%
Total Assessment$350,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,388+5.2%
2024$6,072-1.0%
2023$6,132+0.4%
2022$6,105+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5492, Page 900

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4715, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1958