Skip to content

1339 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1999

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 1, 2023

Property Information

Block1500.01
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class19
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,344
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
47%
Improvement Value:$264,800
53%
Total Assessment$499,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,101+5.2%
2024$8,652+13.1%
2023$7,650+0.4%
2022$7,617+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$570,000
DeedBook 12729, Page 1858

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 5691, Page 894

Property Built

Built

Year Built: 1999