Skip to content

4 Jamaica AvenueToms River, NJ 08753

Built 1967

Owner
---
Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Feb 5, 2026

Property Information

Block1500.02
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage928
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$245,000
60%
Improvement Value:$166,700
40%
Total Assessment$411,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,497+5.2%
2024$7,127+16.0%
2023$6,145+0.4%
2022$6,118+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft928DeedBook 20291, Page 361Recorded2/20/2026

Property Sale

Sale
$364,000
Sq Ft928DeedBook 19193, Page 235Recorded10/12/2022

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 3907, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1967