Skip to content

7 Jamaica AvenueToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Aug 26, 1985

Property Information

Block1500.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,200
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
60%
Improvement Value:$176,600
40%
Total Assessment$441,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,042+5.2%
2024$7,644+4.9%
2023$7,290+0.4%
2022$7,258+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4341, Page 932

Property Built

Built

Year Built: 1968