Skip to content

9 Jamaica AvenueToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2004

Property Information

Block1500.02
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,356
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
55%
Improvement Value:$216,800
45%
Total Assessment$481,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,774+5.2%
2024$8,340+12.1%
2023$7,437+0.4%
2022$7,405+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5505, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 1960