Skip to content

22 Barbados AvenueToms River, NJ 08753

Built 1988

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
Dec 18, 1987

Property Information

Block1500.03
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage3,055
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
34%
Improvement Value:$534,700
66%
Total Assessment$809,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,495+5.3%
2024$13,766+9.1%
2023$12,613+0.4%
2022$12,557+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 4624, Page 363