Skip to content

7 Barbados AvenueToms River, NJ 08753

Built 1968

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jan 30, 2024

Property Information

Block1500.03
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,545
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
49%
Improvement Value:$245,000
51%
Total Assessment$480,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,491+5.4%
2024$8,059+16.8%
2023$6,897+0.5%
2022$6,865+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,545DeedBook 19616, Page 1652Recorded2/28/2024

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 5262, Page 714

Property Sale

SaleMulti
$156,000
DeedBook 5073, Page 43

Property Sale

SaleMulti
$149,000
DeedBook 4428, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1968