Skip to content

9 Curaco AvenueToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block1500.04
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,694
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,000
43%
Improvement Value:$312,700
57%
Total Assessment$547,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,974+5.2%
2024$9,481+25.2%
2023$7,573+0.4%
2022$7,539+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft1,694DeedBook 18573, Page 1137Recorded7/9/2021

Property Sale

SaleMulti
$355,000
DeedBook 15536, Page 3

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 5572, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1961