Skip to content

26 Curaco AvenueToms River, NJ 08753

Built 2014

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 18, 2012

Property Information

Block1500.04
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,158
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
31%
Improvement Value:$615,600
69%
Total Assessment$895,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,983+5.2%
2024$15,193+9.6%
2023$13,865+0.4%
2022$13,804+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 15205, Page 1688

Property Sale

Sale
$619,000
DeedBook 12719, Page 1963