Skip to content

22 Curaco AvenueToms River, NJ 08753

Built 1962

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2024

Property Information

Block1500.04
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,790
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$235,000
46%
Improvement Value:$279,100
54%
Total Assessment$514,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,362+5.2%
2024$8,899+17.7%
2023$7,563+0.4%
2022$7,529+9.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962