Skip to content

2 Curaco AvenueToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
May 24, 2019

Property Information

Block1500.04
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage2,406
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
51%
Improvement Value:$286,800
49%
Total Assessment$581,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,595+5.2%
2024$10,071+8.8%
2023$9,258+0.4%
2022$9,218+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,406DeedBook 17502, Page 922Recorded6/13/2019

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,351DeedBook 16116, Page 1881Recorded6/25/2015

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 11044, Page 1919

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 3735, Page 737

Property Built

Built

Year Built: 1978