Skip to content

24 Cayman AvenueToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Oct 30, 2003

Property Information

Block1500.05
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,472
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
51%
Improvement Value:$257,800
49%
Total Assessment$522,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,520+5.2%
2024$9,050+6.7%
2023$8,484+0.4%
2022$8,447+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$415,000
DeedBook 11795, Page 1511

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 3842, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1965