Skip to content

16 Cayman AvenueToms River, NJ 08753

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 29, 2025

Property Information

Block1500.05
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage984
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,000
63%
Improvement Value:$152,700
37%
Total Assessment$412,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,515+5.2%
2024$7,144+4.3%
2023$6,846+0.4%
2022$6,816+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970