Skip to content

8 Cayman AvenueToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 12, 1992

Property Information

Block1500.05
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,599
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
30%
Improvement Value:$631,500
70%
Total Assessment$896,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,334+5.2%
2024$15,527+14.0%
2023$13,620+0.4%
2022$13,560+22.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4994, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1964