Skip to content

1 Bahama AvenueToms River, NJ 08753

Built 2019

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2019

Property Information

Block1500.06
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR50
Sq Footage1,662
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
43%
Improvement Value:$389,600
57%
Total Assessment$684,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,467+5.2%
2024$11,850+23.4%
2023$9,607+0.4%
2022$9,564+26.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3832, Page 410