Skip to content

21 Bahama AvenueToms River, NJ 08753

Built 1992

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Mar 1, 2000

Property Information

Block1500.06
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,379
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
29%
Improvement Value:$649,000
71%
Total Assessment$914,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,644+5.2%
2024$15,821+5.7%
2023$14,967+0.4%
2022$14,902+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$490,000
DeedBook 10052, Page 509

Property Sale

SaleMulti
$385,000
DeedBook 5370, Page 448

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4938, Page 13