Skip to content

25 Bahama AvenueToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2015

Property Information

Block1500.06
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,008
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
48%
Improvement Value:$286,900
52%
Total Assessment$551,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,050+5.2%
2024$9,553+17.2%
2023$8,151+0.4%
2022$8,115+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$201,000
DeedBook 5704, Page 225

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 4787, Page 663

Property Built

Built

Year Built: 1962