Skip to content

30 Bahama AvenueToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 14, 2019

Property Information

Block1500.06
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,758
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
50%
Improvement Value:$284,300
50%
Total Assessment$564,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,276+5.2%
2024$9,768+13.5%
2023$8,607+0.4%
2022$8,569+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,758DeedBook 17640, Page 775Recorded10/11/2019

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,758DeedBook 17034, Page 1118Recorded2/23/2018

Property Sale

SaleMulti
$430,000
DeedBook 15159, Page 939

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 5598, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1959