Skip to content

18 Bahama AvenueToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block1500.06
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,160
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
34%
Improvement Value:$494,300
66%
Total Assessment$754,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,736+21.6%
2024$11,297+11.8%
2023$10,108+0.4%
2022$10,063+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft2,160DeedBook 17180, Page 1527Recorded7/19/2018

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft2,237DeedBook 16692, Page 90Recorded3/24/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,237DeedBook 15805, Page 680Recorded5/15/2014

Property Sale

SaleMulti
$296,500
DeedBook 10661, Page 1162

Property Built

Built

Year Built: 1967