Skip to content

16 Bahama AvenueToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jun 7, 2018

Property Information

Block1500.06
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description2F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,700
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
54%
Improvement Value:$225,200
46%
Total Assessment$490,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,927+5.2%
2024$8,485+17.8%
2023$7,204+0.4%
2022$7,173+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,700DeedBook 17173, Page 1976Recorded7/16/2018

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4199, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 1965