Skip to content

10 Bahama AvenueToms River, NJ 08753

Built 1964

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Sep 30, 1999

Property Information

Block1500.06
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,608
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
46%
Improvement Value:$305,100
54%
Total Assessment$570,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,382+5.2%
2024$9,868+6.2%
2023$9,296+0.4%
2022$9,255+51.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 5745, Page 353

Property Sale

SaleMulti
$38,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1964