Skip to content

8 Bahama AvenueToms River, NJ 08753

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2000

Property Information

Block1500.06
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,606
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
53%
Improvement Value:$238,300
47%
Total Assessment$503,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,165+5.2%
2024$8,712+14.8%
2023$7,588+0.4%
2022$7,554+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$177,000
DeedBook 5373, Page 99

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4871, Page 806

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 4040, Page 959

Property Built

Built

Year Built: 1962