Skip to content

33 Antiqua AvenueToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Oct 21, 2009

Property Information

Block1500.07
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,464
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,000
47%
Improvement Value:$441,800
53%
Total Assessment$836,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,238+5.2%
2024$14,485+5.8%
2023$13,697+0.4%
2022$13,637+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$615,000
DeedBook 14527, Page 1994

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

SaleMulti
$46,000
DeedBook 4105, Page 958