Skip to content

5 Antiqua AvenueToms River, NJ 08753

Built 1970

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 30, 2001

Property Information

Block1500.07
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,836
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,000
52%
Improvement Value:$397,000
48%
Total Assessment$822,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,969+5.2%
2024$14,229-2.8%
2023$14,642+0.4%
2022$14,577+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$400,000
DeedBook 10295, Page 1210

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 4444, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1970