Skip to content

37 Antiqua AvenueToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Date
Jun 24, 1994

Property Information

Block1500.07
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,562
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
47%
Improvement Value:$473,800
53%
Total Assessment$893,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,276+5.2%
2024$15,472+23.8%
2023$12,500+0.4%
2022$12,445+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5177, Page 999

Property Built

Built

Year Built: 1974