Skip to content

22 Antiqua AvenueToms River, NJ 08753

Built 2023

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Jul 14, 2020

Property Information

Block1500.07
Lot46
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,466
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
27%
Improvement Value:$740,800
73%
Total Assessment$1,015,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,498+5.2%
2024$17,584+134.9%
2023$7,485+0.4%
2022$7,452+4.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$389,000

From:

To:

Sq Ft1,466DeedBook 17973, Page 887Recorded7/20/2020

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 4573, Page 198