Skip to content

20 Antiqua AvenueToms River, NJ 08753

Built 2016

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Mar 7, 2000

Property Information

Block1500.07
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,608
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
33%
Improvement Value:$537,900
67%
Total Assessment$802,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,621+5.2%
2024$13,898+20.3%
2023$11,551+0.4%
2022$11,500+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

SaleMulti
$257,000
DeedBook 10056, Page 772

Property Sale

SaleMulti
$172,000
DeedBook 5505, Page 58

Property Sale

SaleMulti
$156,000
DeedBook 4947, Page 223

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 4446, Page 898