Skip to content

807 Bermuda DriveToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Apr 11, 2002

Property Information

Block1500.09
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,434
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
46%
Improvement Value:$328,600
54%
Total Assessment$613,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,174+5.2%
2024$10,621+38.8%
2023$7,650+0.4%
2022$7,617+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 10834, Page 881

Property Built

Built

Year Built: 1959