Skip to content

795 Bermuda DriveToms River, NJ 08753

Built 1969

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Apr 21, 2011

Property Information

Block1500.09
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,854
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,000
57%
Improvement Value:$223,400
43%
Total Assessment$518,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,940+5.5%
2024$8,474+6.8%
2023$7,934+0.5%
2022$7,897+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 14891, Page 910

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 13114, Page 107

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4209, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1969