Skip to content

15 Anegada AvenueToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 27, 2021

Property Information

Block1500.09
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,434
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
43%
Improvement Value:$353,500
57%
Total Assessment$618,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,263+5.2%
2024$10,706+35.5%
2023$7,901-0.6%
2022$7,951+4.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,434DeedBook 18664, Page 1465Recorded9/7/2021

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,434DeedBook 16800, Page 363Recorded7/14/2017

Property Sale

Sale
$163,500
DeedBook 5532, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1958