Skip to content

14 Culebra AvenueToms River, NJ 08753

Built 1959

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
May 27, 2020

Property Information

Block1500.10
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,434
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
47%
Improvement Value:$299,400
53%
Total Assessment$564,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,278+5.2%
2024$9,770+21.0%
2023$8,071+0.4%
2022$8,036+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft1,434DeedBook 17924, Page 478Recorded6/15/2020

Property Sale

Sale
$565,700

From:

To:

Sq Ft1,434DeedBook 17173, Page 1187Recorded7/13/2018

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 10216, Page 719

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1959