Skip to content

10 St John AvenueToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Apr 4, 2018

Property Information

Block1500.11
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class18
Description1F2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,686
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
47%
Improvement Value:$321,500
53%
Total Assessment$606,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,044+5.2%
2024$10,499+29.6%
2023$8,099+0.4%
2022$8,063+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,686DeedBook 17078, Page 257Recorded4/10/2018

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 3990, Page 832

Property Built

Built

Year Built: 1981