Skip to content

37 Kingston AvenueToms River, NJ 08753

Built 1958

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Apr 3, 2001

Property Information

Block1500.12
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,428
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,000
42%
Improvement Value:$364,500
58%
Total Assessment$624,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,372+5.2%
2024$10,810+28.2%
2023$8,434+0.4%
2022$8,397+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook 10352, Page 814

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 3808, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1958