Skip to content

13 Kingston AvenueToms River, NJ 08753

Built 1963

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Jul 6, 2019

Property Information

Block1500.12
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,564
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
53%
Improvement Value:$235,000
47%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,105+5.2%
2024$8,655+19.8%
2023$7,227+0.4%
2022$7,195+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,564DeedBook 17562, Page 1532Recorded8/7/2019

Property Sale

Sale
$394,900

From:

To:

Sq Ft1,564DeedBook 17193, Page 1651Recorded8/1/2018

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 14611, Page 772

Property Sale

Sale
$427,000
DeedBook 12291, Page 926

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 11789, Page 1398

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 5531, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1963