Skip to content

9 Kingston AvenueToms River, NJ 08753

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2012

Property Information

Block1500.12
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,434
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
45%
Improvement Value:$321,300
55%
Total Assessment$586,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,677+5.2%
2024$10,149+26.8%
2023$8,003+0.4%
2022$7,968+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 10618, Page 1755

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5534, Page 549

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 3728, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1961