Skip to content

18 Kingston AvenueToms River, NJ 08753

Built 1966

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Sep 30, 1981

Property Information

Block1500.12
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,620
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,000
55%
Improvement Value:$216,000
45%
Total Assessment$481,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,759+5.2%
2024$8,326+12.8%
2023$7,382+0.4%
2022$7,350+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4025, Page 634

Property Built

Built

Year Built: 1966